czwartek, 5 marca 2015

Post No.109: Z cyklu: Krótkie opowieści - Echo Gate

Jest takie fajne miejsce w Irlandii, które ze względu na swoją nietypową atrakcję, stało się sławne i często odwiedzane przez turystów: To Echo Gate - Brama Echo.
Brama ta znajduje się na jednym z osiedli w miasteczku Trim, które sławne jest dzięki stojącemu tam od XII wieku zamkowi, który swoją drugą świetność przeżywa od roku 1995, gdy w murach zamku pojawił się Mel Gibson, wraz z filmową ekipą, aby nakręcić sławny film "Breaveheart - Waleczne Serce", który uhonorowany został aż trzema Oscarami. 
Aby zobaczyć z bliska sławną bramę, należy nieco od Zamku się oddalić, jadąc lub idąc drogą R154, prowadzącą wzdłuż jednego z osiedli.
Niestety duży ruch na tejże z dróg, uniemożliwia bezpieczny postój na poboczu, więc najlepiej zostawić auto tuż po wjeździe na osiedle...
Znajdujemy się dokładnie na przeciwko ruin klasztoru Świętego Piotra i Pawła. Najchętniej już bym krzyknął, ale przecież mieszkają tutaj ludzie, więc pokornie czekam, aż sznur samochodów przejedzie a ja przejdę na drugą stronę jezdni...
Czekając, rozglądam się dookoła i zauważam, że tuż koło mnie, stoi specjalna tabliczka, dzięki której upewniam się, że jestem we właściwym miejscu:
Stoję dokładnie pośrodku bramy i krzyczę! Jest! Słyszę własne ja, lecz strasznie cichutko. Niestety przejazd samochodów zagłusza echo a podobną są dni, że słychać rozmowy osób spacerujących po klasztornych ruinach...
Ostatnio, jeden z tutejszych radnych miasteczka Trim, James O'Shea, na posiedzeniu Rady Miasta, oznajmił że Echo z tej sławnej bramy zanika i trzeba coś poradzić, aby ta dodatkowa atrakcja zupełnie nie znikła. Oczywiście rozpętało się medialne piekło: jedni uważali, że Radny zajmuje się głupotami a drudzy, że Radny ma rację i echo rzeczywiście zanika. Istnieją dwie wersje takiej przyczyny: jedna z nich mówi o zbyt dużym ruchu drogowym na drodze, przy której stoi brama.
Druga to taka, że uważa się, że drzewkowe tuje, które rosną przy ruinach, są zbyt wysokie i nie pozwalają na "odpowiedz" echa.
Może ktoś z Was, tak przy okazji, sprawdzi, czy echo rzeczywiście jest czy już zanikło?
*********************************************
Lokalizacja:
Droga R154, Trim, Co.Meath, Ireland
Koordynaty GPS:
 53°33'13.08"N   06°46'20.77"W
MAPA:

*********************************************
Przy okazji, chciałbym bardzo podziękować wszystkim tym, którzy napisali do mnie na Facebookowej stronie Mojej Zielonej Irlandii oraz wysłali do mnie emaile. Dziękuje bardzo za ciepłe słowa. Również dziękuję za wszystkie fotki, które z przyjemnością umieszczę na podstronie "Foto Czytelników". Oto one:
Foto nadesłała: elaluk53.
Fot. Anna Gniadek
Fot. Anna Zielińska
Fot. Marta Wieszczycka
Fot. Małgorzata Kalkowska
Fot.: Joanna Sinica
Za wszystkie te fotki, za emaile i cieplutkie słowa, baaaardzo dziękujemy!!!!

6 komentarzy:

 1. Piękne miejsce...Do Irlandii na pewno zawitała już wiosna, więc pewnie planujecie następne ciekawe wycieczki. Czekamy na relacje, na stronę Facebookową też od pewnego czasu regularnie zaglądam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety wciąż zimno i nie przyjemnie, Wojtku. Też czekamy na słoneczko...

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj Piotrze
  Ilekroć widzę u siebie na blogu, że pojawił się nowy post na Mojej Zielonej Irlandii tylekroć myślę, czym tym razem mnie zaskoczysz. Z Tobą nie można się nudzić !!!
  Ściskam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje Ewo. Jesteśmy troszkę podobni, czyż nie? :-) Pozdrawiam również

   Usuń
  2. Dlatego właśnie trafiliśmy na siebie :)))*

   Usuń
 4. w Trimie bylam wiele razy oraz w tym samym miejscu nie wiedzac ze to jest Echo Gate :)

  OdpowiedzUsuń