środa, 7 sierpnia 2013

Post No.37: Stary Kosciół Dunlewey w Zatrutej Dolinie

Ten stary kościółek położony jest tuż przy Najpiękniejszej Górze Irlandii - Errigalu, którego szczyt udało nam się zdobyć w zeszłym roku, a o wyprawie tej napisałem tutaj.
Będąc na szczycie udało mi się zrobić fotkę tegoż kościółka.
 Miejscowi mówią, że w ruinach Kościoła straszy.
 Nikt nie wie co takiego sprawia, że ludzie się boją. Opowiadają tylko, że od dawna nie słyszeli tutaj śpiewu ptaków oraz że ptaki nie latają wokół ruin Kościoła Dunlewey...
Robert French - National Library of Ireland
  Jane Smith Russel wzniosła go w 1853 roku, aby upamiętnić swojego męża, James'a Russel'a, który był właścicielem posiadłości Dunlewey.
Kościół w świetle słońca błyszczy, gdyż zbudowany został z białego marmuru i niebieskiego kwarcytu a wydobywany został lokalnie.
Zasoby budulca dzisiaj są już wyczerpane a kopalnie zamknięte.
Kościółek posiadał kiedyś dach i oraz witraże w oknach. Był dumą Hrabstwa Donegal...
Robert French - National Library of Ireland
Niestety, kamienne mury pokrył czas: nalot, dzięki któremu z każdym miesiącem kościółek coraz mniej błyszczy, tak jak by trucizna czasu zatruwała coraz większą część budowli...
Jak mówią wszystkie przewodniki, mąż Jane, James Russel  pochowany jest pod posadzką kościoła.
Informacja ta trochę kłóci się z rzeczywistością, ponieważ w 1985 roku zniszczoną posadzkę usunięto. Chociaż rozglądaliśmy się wewnątrz bardzo dokładnie, nigdzie nie znaleźliśmy informacji, w którym miejscu został pochowany mąż Jane.
 
Okoliczne osiedle Dunlewey wraz z upływem czasu upadło i tym samym los Kościółka został "przypieczętowany", gdyż koszty utrzymania rosły, lecz wiernych ubywało i z czasem kościół zamknięto. Ze względu na realne niebezpieczeństwo zawalenia, dach w 1955 roku postanowiono zdemontować.
Kościelny dzwon, meble i całe wyposażenie zostało przeniesione do innej parafii. 
Wychodząc z Kościółka "uderza" w nas panorama na jezioro Dunlewey Lough...
Okolica nazywa się Poisoned Glen - Zatruta Górska Dolina
Dlaczego zatruta? 
Jedna z legend mówi o żyjącym dawno temu cyklopie, o imieniu Balor, który terroryzował okoliczne ziemie.

Udręczonych mieszkańców wyswobodził wnuk cyklopa - Lugh, który zabił Balora wbijając miecz w jego oko. Niestety wyciekająca krew z oka dostała się do jeziora zatruwając je, a tym samym i całą okolicę...
Inne przesłanie o zatruciu wody mówi, że sięga to czasów, gdy irlandzcy rebelianci zatruły ją, aby zabić wszystkie konie batalionu armii angielskiej, która stacjonowała w dolinie. Jeszcze inna powiada, że zatruta woda to zasługa rośliny, która rośnie wokół jeziora.
Która z tych legend jest prawdziwa, nie sposób dzisiaj ustalić.
Kończąc naszą wizytę w Dunlewey Church oglądamy trzy groby, które umieszczone są tuż przy wejściu do ruin kościółka. Zastanawia fakt, dlaczego są tylko trzy, lecz odpowiedzi na to pytanie nie otrzymałem.
 Szczególnie dwa z nich przyciągają wzrok.
Pierwszy wygląda na bardzo tajemniczy, zachowując tradycję chowania zamarłych z wcześniejszych epok. Okoliczne kamyki zebrane z Góry Errigal, tworzą krzyż oraz zarys nagrobka:
Natomiast nagrobek Mollie wzrusza nas. 
Widzieliśmy go pierwszy raz cztery lata temu, a na nagrobku nic się nie zmieniło: jest zadbany, czyściutki i widać, że rodzice nie zapomnieli o Mollie, choć minęło już sześć lat...
Przeglądając sieć wychwyciłem ciekawie ujęty Kościółek Dunlewey filmowany nocą. 
Ten czasochłonny filmik stworzyła Martina Gardiner.
Oto on:
 
Widok na Dunlewey Church z lotu ptaka:
*********************************************
Lokalizacja:
Dunlewey, Hrabstwo Donegal, Irlandia
Koordynaty GPS:
55°01'09.76"N   08°06'39.88"W
FILM:
Świetny filmik, wykonany z powietrza. Nic dodać, nic ująć.
Autor:  Crazyplane7
MAPA:
*********************************************

1 komentarz:

  1. Dziękuję, dla mnie to kultowe miejsce, piękne wspomnienia. Szereg nowych i bardzo ciekawych informacji przedstawiasz, choćby te legendy o pochodzeniu nazwy. Ja znałem taką wersję, że ta nazwa wzięła się z błędnego przetłumaczenia irlandzkiej nazwy. Gleann Nemhe znaczy The Heavenly Glen, czyli''Niebiańska Dolina''i ta nazwa nieżle oddaje urok tego miejsca. Słowo Neamh oznacza Haeven- Niebo, a bardzo podobne słowo- Neimhe oznacza poison-trucizna.Jednak przedstawione przez Ciebie legendy są o wiele bardziej romantyczne...Pozdrawiam, Wojtek.

    OdpowiedzUsuń