środa, 3 lipca 2013

Post No.32: Jan Paweł II nad rzeką Shannon - Clonmacnoise

National Library of Ireland -  French Robert, 1841-1917
Osadę klasztorną założył Świety Ciaran w 545 roku. Wybór miejsca nie był przypadkowy, bowiem miejsce te stanowiło tzw."skrzyżowanie" ważnych szlaków handlowych Irlandii w ówczesnym czasie. Postanowiliśmy odwiedzić ten ważny dla Irlandczyków obiekt historyczny. 
Tuż przy wejściu do Visitor Centre przywitała nas figura "plączącego Mnicha"...
Powstanie Opactwa Clonmacnoise wiąże się z wizją, którą przeżył Św.Ciaran przebywając na jednej z wysp Aran. Otóż zobaczył on wielkie owocowe drzewo, rosnące nad brzegiem strumienia w środkowej Irlandii. Owoce tego drzewa opasały morze wokół Irlandii a ptactwo przenosiło je za wielką wodę...
Nauczyciel, Enda tak interpretował Ciaran'owi wizję:
" Wielkie drzewo to Ty Ciaran'ie, bo jesteś wielki w oczach Boga i wszystkich ludzi. Cała Irlandia będzie chroniona przez łaskę w Tobie, karmiona przez Twoje modlitwy i post Twój. Idź do Centrum Irlandii i znajdź swój Kościół nad brzegiem strumienia". Tak też Ciaran uczynił. Gdy przybył na miejsce zbudował swój skromny kościółek...
Już na pierwszy rzut oka widać, że była to budowla niewielka i skromna. W środku kamienna tablica, pełniąca funkcję ołtarza a podłoga, znacznie niżej położona od poziomu gruntu, to efekt wiary okolicznych chłopów, którzy latami wybierali ziemię, aby posypywać nią okoliczne pola, wierząc że święta ziemia przyniesie urodzaj plonów... Lecz zanim odwiedzimy teren Clonmacnoise, wejdźmy jeszcze na chwilę do Visitor Centre. Na miejscu dostaniemy broszurkę informacyjną w języku polskim oraz możemy obejrzeć 15-sto minutowy film. Po projekcji, możemy rozejrzeć się po samym Centrum i zobaczyć np. sposób pochówku zmarłych...
...czy też aspekty życia codziennego w Clonmacoise.
Jednak najważniejszymi obiektami są trzy kamienne krzyże datowane na wiek IX. To kamienne arcydzieła tak ważne w swej historii, że oryginały zostały przeniesione do Visitor Centre, aby upływ czasu oraz zanieczyszczenia obecnego wieku nie niszczyły historii zapisanej w kamieniu. Najbardziej znanym jest Krzyż Pisma Świętego. Na Krzyżu tym wygrawerowane zostały sceny: żołnierzy strzegących grobu Chrystusa, aresztowania Chrystusa, biczowania czy też samego ukrzyżowania.
Krzyż South to najbardziej naruszona rzeźba przez upływający czas. M.in dlatego w 1991 roku podjęto decyzję o przeniesieniu krzyży do wewnątrz Visitor Centre. Wygrawerowane sceny na kamieniu są ledwo widoczne i przedstawiają winorośl z jednej strony oraz scenę ukrzyżowania z drugiej.
Trzeci z Krzyży - Krzyż Północny sugeruje połączenie z najstarszymi krzyżami w Irlandii.
Po wybudowaniu swojej małej świątyni, Święty Ciaran wkrótce zmarł, nie doczekawszy swoich 33 urodzin. Przyjmuje się, że powodem była jakaś zaraza. Jednakże śmierć najważniejszego opata Clonmacnoise paradoksalnie spowodowała dalszy rozkwit Opactwa. Nad rzekę Shannon ściągały tłumy mnichów i wiernych i jednocześnie Clonmacnise stał się najważniejszym ośrodkiem kulturalnym, oświatowym i duchowym w Irlandii, z czasem nazwanym też Opactwem Siedmiu Kościołów.
National Library of Ireland -  French Robert, 1841-1917
Gdy wychodzimy na zewnątrz od razu rzuca nam się w oczy zniszczona wieża O'Rourke.
Zbudowana na potrzeby rozrastającego się Opactwa w 1124 roku, dziewięć lat później zostaje uderzona przez piorun ( rzecz niezwykła w Irlandii ). Uszkodzona wieża w takim stanie zostaje do dnia dzisiejszego.
National Library of Ireland -  French Robert, 1841-1917
Clonmacnoise to jedno z niewielu miejsc, gdzie mamy możliwość zobaczyć dwie takowe wieże w jednym miejscu. Druga zwaną Wieżą McCarthy, ma wejście na poziomie gruntu, tym samym znacznie różniąc się od 65 innych wież, które ostały się w Irlandii do czasów dzisiejszych.
National Library of Ireland -  French Robert, 1841-1917
Same okna są niżej położone i o wiele mniejsze od swojej wieży poprzedniczki. Zbudowana 40 lat później zastanawia nad różnością między obiema. Czy to nowy styl architektoniczny, czy też dostosowanie do istniejących potrzeb?
Trzy Krzyże zostały zastąpione swoimi kopiami, aby turysta mógł zobaczyć na własne oczy znaczenie oraz wielkość Opactwa. Przede wszystkim Krzyże ustawiano tak, aby zachodzące słońce rzucało cień na ołtarz w środku Kościoła. Czy to nie aby podobna sytuacja jak w przypadku grobowców Newgrange, gdy zachodzące słońce oświetlało komnaty grobowca?
Po drugiej stronie kościółka ...
Dziś możemy tylko się domyślać jak ważne i wielkie było kiedyś Opactwo Clonmacnoise. Świadczą o tym pozostałości fragmentów portali i innych ozdobień na murach...
Na jednym z wejść można ujrzeć trzy figury wtopione w mury przedstawiające Świętego Dominika, Świętego Patryka i Świętego Francisa.
National Library of Ireland -  French Robert, 1841-1917
To w zasadzie Katedra zbudowana przez Flann Sinna króla Tary i Colman. Z upływem czasu Katera została przebudowana i stale upiększana. Dziś, choć to same resztki dawnej świetności, wciąż robi na turystach a i tym samym na nas, wrażenie.
Wokół samej budowli stoją Krzyże. Ma się wrażenie jakby dodatkowo chroniły samą Katedrę.
National Library of Ireland -  French Robert, 1841-1917
Lecz same Krzyże nie ochroniły Opactwa przed atakami ze strony Normanów, których przyciągała sława i bogactwo tego miejsca. Po wielu atakach Clonmacnoise powoli traciło swój autorytet stając się dla wiernych miejscem niebezpiecznym. Ostatni najazd garnizonu angielskich żołnierzy w 1554 roku, ostatecznie przypieczętował los Opactwa. Plądrowano wówczas tak doszczętnie, że łupem oprawców stały się nawet okienne witraże.
 Chyba najlepszym obrazem przedstawiającym atak na Clonmacnoise jest dzieło nieżyjącego już artysty Toma Lovell'a
Tom Lovell 1905 - 1991
Przy samej wieży zobaczyliśmy wnękę, w której znajdowała się pełna "misa" miedzianych pieniążków - datków modlących się tutaj ludzi.
Clonmacnoise wciąż odwiedzają Pielgrzymi, szczególnie w dniu Świętego Ciaran'a - 09 września. Ponieważ, choć lata mijają, dla Irlandczyków jest to wciąż bardzo ważne miejsce.
http://pilgrimagemedievalireland.com
http://pilgrimagemedievalireland.com
Zresztą ważne nie tylko dla samych Irlandczyków. Watykan również docenił te miejsce i Clonmacnoise zostało ujęte w trasie pielgrzymki Jana Pawła II, który odprawił mszę w Opactwie Siedmiu Kościołów z udziałem 20.000 wiernych.
Oto jedyne zdjęcie, które można było znaleźć w internecie
Gdy Jan Paweł II wrócił do Rzymu, tak opisał swoje wrażenia z wizyty z Clonmacnoise:
" Nigdy nie zapomnę tego miejsca... ruiny klasztoru i kościołów mówią o życiu, które kiedyś tam pulsowało. Całe pokolenia Europy zawdzięczają im światło Ewangelii..."
Jedyny fragment filmu z pobytu Papieża Polaka w Clonmacnoise, można obejrzeć w samym Visitor Centre.  Zdaje się, że tylko ten Oddział Heritage Centre ma wyłączność udostępniania filmu dla zwiedzających z udziałem znakomitego Gościa w Clonmacnoise.
Do dziś istnieje specjalne podium, z którego przemawiał Jan Paweł II
Z przyjemnością przedstawiłem w tym poście parę zdjęć Clonmacnoise z okresu XIX wieku.
Choć rozumiem dlaczego Opactwo zostało uporządkowane, jednocześnie ze smutkiem oglądam te stare zdjęcia. Jakże wiele zniknęło płyt nagrobnych i krzyży i jakże wiele straciliśmy z uroku tego miejsca w ciągu ostatniego wieku....  I jak musiało wyglądać Opactwo Clonmacnoise  w XII wieku...
National Library of Ireland -  French Robert, 1841-1917
National Library of Ireland -  French Robert, 1841-1917
National Library of Ireland -  French Robert, 1841-1917
National Library of Ireland -  French Robert, 1841-1917

Oto krótki filmik przedstawiający Clonmacnoise z lotu ptaka:
Mapka Clonmacnoise
www.askaboutireland.ie
*********************************************
Lokalizacja:
Clonmacnoise, Hrabstwo Offaly, Irlandia
Koordynaty GPS:
53°19'31.73"N   07°59'13.12"W
FILM:

Chyba najlepszy fimik o Clonmacnoise.
    Autor: McEwenesque 
INFORMACJE:
Godziny Otwarcia:
Styczeń
10.00 - 17.30
Maj
10.00 - 18.00
Wrzesień
10.00 - 18.00
Luty
10.00 - 17.30
Czerwiec
09.00 - 18.30
Październik
10.00 - 18.00
Marzec
10.00 - 17.30
Lipiec
09.00 - 18.30
Listopad
10.00 - 17.30
Kwiecień
10.00 - 18.00
Sierpień
09.00 - 18.30
Grudzień
     10.00 - 17.30
Bilety:
Dorośli:
Dzieci:
Familijny:
7 €
3 €
17 €
Email:
clonmacnoise@opw.ie
Telefon:
+353 090 967 42 73
MAPA:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz