niedziela, 16 czerwca 2013

Post No.29: Tacumshane Windmill

Ten Wiatrak - Młyn, zbudowany został niedaleko miasta Wexford w 1846 roku przez Millwright Moran, który uzyskał swój fach, ucząc się w Amsterdamie. Jest jedynym w Irlandii zachowanym w kompletnym stanie młynem, co biorąc pod uwagę ilość wiatraków w przeszłości, znajdujących się w okolicach hrabstwa Wexford, staje się prawdziwą Wiatrakową Perełką
Mapka ze strony internetowej: www.http://mayglass.com/windmills-in-wexford-history-irish/
Niezwykła cechą Tacumshane Windmill jest kryty strzechą słomy dach, który można było obracać, aby móc ustawić skrzydła wiatraka w kierunku wiatru.
Całe drewno, zastosowane przy budowie tegoż Młyna, zostało użyte z fragmentów wraków statków, które rozbiły się o skały w strefie przybrzeżnej hrabstwa Wexford.
Tacumshane Windmill był używany do roku 1930. 
Od tego czasu, z biegiem upływających dni, popadał w ruinę...
Gary Murphy nabyła wiatrak w swoje posiadanie i zniszczone części zastąpiła częściami z innego wiatraka znajdującego się na Ballyfane, który został prawie całkowicie zniszczony w Wielkiej Burzy w 1905 roku.
Z postępującą na świecie myślą techniczną, z biegiem czasu zainstalowano silnik wysokoprężny, który znajdował się poza obrębem młyna i za pomocą specjalnych pasów transmisyjnych, napędzano wiatrak, a tym samym mielono zboże.
Od roku 1961, ze względu na swoją wyjątkowość, Tacumshane Windmill został wpisany w rejestr Pomników Narodowych a jeszcze wcześniej został oddany w opiekę Zarządu Robót w 1948 roku.
Wiatrak znajduje się tuż przy Millhouse Bar, w którym można nie tylko zjeść, czy też napić się kawy. Właściciele udostępniają klucz, dzięki któremu możemy zobaczyć Tacumshane Windmill od środka.
Niestety, my przybyliśmy na miejsce za wcześnie. Bar był jeszcze zamknięty.
www.millhousebar.ie

http://www.millhousebar.ie
Millhouse Bar & Restaurant ma własną witrynę internetową. Oto Ona:
www.millhousebar.ie
Na stronie internetowej You Tube, znalazłem króciutki filmik z przeprowadzanych robót konserwatorskich opisywanego wiatraka. Oto On:
Mapka okolicy, w którym znajduje się Tacumshane Windmill

*********************************************
Lokalizacja:
Tacumshane, Hrabstwo Wexford, Irlandia
Koordynator GPS:
52°12'31.89"N   06°25'26.35"W
FILMIK:
Tylko 5 sekund filmu, gdzie pokazany jest moment prac nad wiatrakiem.
Autor: TXLiz
MAPA:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz