czwartek, 27 czerwca 2013

Post No.31: Magiczna Bukowa Alejka - Dark Hedges

Jeśli ktoś wybiera się na Giant's Causeway lub na wiszący Mostek Carrick A Rede, nie powinien ominąć "Bukowej Alei" - Dark Hedges, tym bardziej, że odległość między nimi jest na prawdę niewielka. Z każdym rokiem popularność Dark Hedges wzrasta, tym samym stając się dodatkową atrakcją północnego wybrzeża Irlandii Północnej.
Bukowa Aleja nie powstała przypadkiem. W XVIII wieku rodzina Stuart posadziła młode buki wzdłuż traktu, prowadzącego do ich rodzinnego domu. Celem było zaimponowanie gościom, którzy zbliżali się do Gracehill House.
Właściciele chyba nie przypuszczali, że trzy wieki później Dark Hedges będzie przyciągał tłumy fotoamatorów i profesjonalistów zdjęć. Drzewa Bukowe się rozrosły a konary drzew splotły się ze sobą, tworząc naturalny łukowaty tunel, w którym główna rolę gra światło i cień. To idealne warunki na wspaniałe zdjęcia...
Przejeżdżając tylko przez "Bukowa Alejkę", nie można zobaczyć tego efektu, który występuje jak na samych zdjęciach:
Dark Hedges ma własna Legendę, która mówi, że nadprzyrodzona Grey Lady nawiedza wieczorami Bukowa Alejkę, sunąć cicho wzdłuż niej, aby zniknąć zaraz gdy minie ostatnie drzewo bukowe.
Miejscowi mówią, że to duch miejscowej pokojówki z pobliskiego domu, która zginęła raptownie w dziwnych okolicznościach. Zagubiona dusza, która nie wie że zmarła, wędruje wzdłuż drzew jak by była wciąż na spacerze...
Byliśmy w tym miejscu już pięć razy licząc na dobre zdjęcia. Niestety słoneczko się na nas obraziło i nie chciało się nam pokazać. Co nie udało się nam, udaje się innym. Wystarczy w Google wpisać :
"Dark Hedges - foto" i sami możemy się przekonać jakie fajne fotki udało się "cyknąć" innym turystom
Pierwszy raz zawitaliśmy do Antrim cztery lata temu i już wtedy dziwiłem się, że te bardzo urokliwe miejsce nie zostało ujęte w żadnym filmie historycznym, do którego się przecież doskonale nadaje.
Ale w końcu  Dark Hedges został ujęty w plenerach bardzo modnego ostatnio serialu historycznego produkcji HBO pt.:" Gra o Tron". Co prawda to tylko kilka sekund w całym filmie, ale zawsze.
Oto kilka screenów z filmu:

A oto trzydzieści sekund filmiku...
Może któregoś dnia uda nam się trafić na słoneczna pogodę w Dark Hedges i tym samym ustrzelić ciekawą fotkę. Może któregoś dnia zobaczymy spacerującą Grey Lady wśród Bukowych drzew...
Widok Dark Hedges z lotu ptaka...
*********************************************
Lokalizacja:
Ballymoney, Antrim, Irlandia Północna
Koordynaty GPS:
55°07'58.47"N   06°22'41.74"W
FILM:
Nasz filmik:
MAPA:

2 komentarze:

  1. Ze słońcem czy bez, to miejsce ma moc. Raz widziałem tam tęczę, to też coś :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń