czwartek, 16 maja 2013

Post No.23: Polski akcent w Swiss Cottage

Pod tajemniczą nazwą Swiss Cottage, ukrywa się zbudowany w 1810 roku, przepiękny domek, który wykupiło za sumę 30.000£ od prawowitego właściciela, który przebywał zza Oceanem, Zarząd Hrabstwa Tipperary. Swiss Cottage znajduje się w Miejskim Parku, w miasteczku Cahir w hrabstwie Tipperary.
 Aby dostać się do domku, musimy przejść z parkingu, na którym zostawiliśmy auto, przez mostek zawieszony nad rzeczką Suir, którego pilnują Czterech Orły - przynajmniej tak mi się wydaje, że to są Orły....
Rzeczka którą przekraczamy, wydaje się szeroka i czyściutka...
Po przejściu przez most, musimy wejść na szczyt tych schodów, które poprowadzą nas do Visitor Center....
 Otwierając drzwi, znajdujemy się w tunelu, w którym fantastycznie roznosi się echo.
Tunel ten, wiele lat temu służył jako ukryte wejście dla służby pracującej w Swiss Cotage...
Swiss Cottage to nazwa nadana przez miejscową ludność.Sam domek był własnością Ryszarda i Emili Butler, tych samych, którzy byli właścicielami pobliskiego zamku Cahir. Domek został zaprojektowany przez John'a Nash'a i był zgodny z ówczesną modą preferowaną przez bogatą szlachtę:  wolny czas spędzało się w specjalnie zaprojektowanych wiejskich chatkach.
Dla Butlerów ważne było, aby budynek wtapiał się w okolicę, dlatego też Swiss Cottage ma nieregularne kształty. Dębowe pnie podtrzymujące werandę mają symbolizować korzenie na których wyrasta dom. Sama weranda rozciągająca się wokół domu, daje mylne wrażenie wielkości budynku, gdyż wewnątrz znajdują się tylko cztery pokoje...
Dach, kryty ze słomy jest typowym elementem wiejskiego domu z tamtego okresu czasu.
Został on całkowicie wymieniony w 1989 roku a dziesięć lat później, dodano nową warstwę słomy, którą specjalnie przywieziono aż z Polski.
Przy domku wyrósł wspaniały Cis, który ma co najmniej 1000 lat.
Uważa się, że został posadzony w IX wieku, kiedy to w tym miejscu znajdował się klasztor chrześcijański.
Pani Przewodniczka, która pojawiła się o wyznaczonej porze, zaprasza nas do środka. Stoimy w Głównym Holu. Otaczają nas ściany zbudowane z 17 paneli o różnych wymiarach - ma to symbolizować diament. Podłoga wykonana z włoskiego orzecha jest w kształcie pajęczyny - kontynuacja wizji architekta, że wszystko ma przypominać naturę. Schody wykonane z drzewa mahoniowego prowadzą na pierwsze piętro, skręcając o 360°.
Zdjęcie wykonane z tablicy informacyjnej w Visitor Centre
Przenosimy się do pokoju Dufour Room, w którym przyjmowano gości na herbatę. Na ścianach prawdziwa perełka - oryginalna, ręcznie malowana tapeta, wykonana w zakładach Dufour w Paryżu w roku 1816. Tytuł tapety to "Wybrzeże Bosforu - Turcja".
Zdjęcie wykonane z tablicy informacyjnej w Visitor Centre.
Po przeciwnej stronie Głównego Holu znajduje się Pokój Muzyczny.
W pokoju tym odbywały się tańce oraz muzyczne przedstawienia. Przedmioty codziennego użytku, takie jak krzesła, zostały ręcznie rzeźbione z drzewa bukowego. Niestety oryginalna tapeta uległa zniszczeniu, w okresie gdy Swiss Cottage nie miał właściciela.
Zdjęcie wykonane z tablicy informacyjnej w Visitor Centre
Kominki w Swiss Cottage wyglądają na rzeźbione, lecz tak na prawdę są wykonane z gipsu.
Portret nad kominkiem przedstawia Lady Emily Butler. Choć witraż przedstawia dwie osoby, w rzeczywistości to jedna i ta sama osoba. Wszystkie ramki luster zostały wyrzeźbione z drewna.
Zdjęcie wykonane z tablicy informacyjnej w Visitor Centre
Witraż w oknie przedstawia Rzymskiego Boga wojny Marsa otoczonego czterema wojownikami i ma własną historię. Jeden z Irlandczyków, widząc postępującą dewastację Swiss Cottage postanowił wyciąć witraż z ramek i przechować go.
Po renowacji obiektu witraż został oddany.
Główna sypialnia.
Ściany oraz meble są w jednym wzorze. Wyprodukowała ją jedna z fabryk znajdujących się w Dublinie w roku 1780. Drzwi balkonowe prowadziły na taras z widokiem na zamek Cahir - dziś niewidoczny z powodu drzew otaczających pobliski park. Meble wykonane z drzewa bukowego miały imitować bambus i wzorowane są na projektach z Imperium Francuskiego.
Zdjęcie wykonane z tablicy informacyjnej w Visitor Centre
W Swiss Cotage, jak pisałem wcześniej, nie ma regularnych obiektów.
Każde z okien wygląda inaczej:

Dzięki odważnej decyzji o wykupie własności oraz renowacji obiektu przez hrabstwo Tipperary,  dzisiejsze Swiss Cottage jest chętnie odwiedzane przez turystów.
Prace nad dachem. Zdjęcie wykonane w Centrum
Oto stara fotografia Swiss Cottage, wykonana w 1910 roku
Zdjęcie wykonane z tablicy informacyjnej w Visitor Centre

Jednymi z bardzo mile widzianych turystów są Polacy.

 Pani przewodniczka z wielką sympatią odnosi się do Naszych wizyt i twierdzi, że Jesteśmy najliczniejszą i najsympatyczniejszą grupą turystów odwiedzających Swiss Cottage.
*********************************************
Lokalizacja:
Farrannagark, Hrabstwo Tipperary, Irlandia
Koordynaty GPS:
52°21'30.8"N   07°55'19.8"W
Film:
Świetny filmik przedstawiający Swiss Cottage.
Autor:  Siim V
INFORMACJE:
Styczeń
Closed
Maj
10.00 - 18.00
Wrzesień
10.00 - 18.00
Luty
Closed
Czerwiec
10.00 - 18.00
Październik
10.00 - 18.00
Marzec
Closed
Lipiec
10.00 - 18.00
Listopad
Closed
Kwiecień
10.00 - 18.00
Sierpień
10.00 - 18.00
Grudzień
Closed
Bilety:
Dorośli:
Dzieci:
Familijny:
4 €
2 €
10 €
Email:
swisscottage@opw.ie
Telefon:
+353 052 744 11 44
MAPA:

2 komentarze: