czwartek, 9 maja 2013

Post No.21: Najdziwniejsza Brama w Irlandii - Dromana Gate

Przemieszczając się po drogach hrabstwa Waterford, na którymś tam kilometrze, musieliśmy pokonać małą rzeczkę River Finisk, odnogę większej Blackwater River. Gdy wyjechaliśmy zza zakrętu, naszym oczom ukazał się most, na którego zakończeniu istniała jakaś indyjsko-podobna budowla... Napis umieszczony na jednej z barierek, informował nas, że to Dromana Gate!
Dromana Gate to tak na prawdę jedyny aspekt w indyjski w Irlandii a i historia jego powstania jest bardzo ciekawa, choć za razem krótka.
W 1826 roku brama została zbudowana przez okoliczną ludność, aby przywitać z podróży poślubnej właściciela ziemskiego Henreg'o Villiers'a oraz jego żonę Theresę. Mieszkańcy tych ziem, pierwotną Bramę zbudowali z papieru i drewna, przybyłym Nowożeńcom tak się ten pomysł oraz wykonanie spodobał, że postanowili odbudować Bramę w późniejszych latach, tym razem używając do budowy metalu i kamienia. Dziś obiekt ten niestety, wymaga małej odnowy i sprawia wrażenie zostawionego samym sobie.
W dniu dzisiejszym brak choćby jednego kawałka szybki. Dzięki temu możemy zajrzeć do środka...
Okazało się, że Dromana Gate już był wcześniej odnawiany przez zarząd hrabstwa Waterford, gdyż most był w tak fatalnym stanie, że wręcz musiano to zrobić. 
Oto parę fotek z Archiwum Hrabstwa Waterford.
Archiwum Hrabstwa Waterford - Rok 1957
Archiwum Hrabstwa Waterford - czas wykonania zdjęcia: nieznany
Archiwum Hrabstwa Waterford - 1959.
Przy okazji miejscowa Legenda głosi, że Katherina, żona Edwara dożyła cudownego wieku 160 lat!!! a kres jej życia sprawił nieszczęśliwy wypadek, gdy spadła z drzewa wiśni...!!!
Przekroczcie Bramę razem z nami...
*
Przy samym moście, zobaczyliśmy roślinę przypominającą Paproć. Ale czy to aby na pewno Paproć?
Może ktoś z Was wie, jaka to roślinka?
Mapka miejsca:
Lokalizacja;
Mountrivers, Hrabstwo Waterford, Irlandia
Koordynaty GPS:
52°07'24.5"N   07°50'38.0"W
MAPA:

5 komentarzy:

 1. Każdy powód jest dobry żeby zbudować bramę z papieru :) Roślinka to chyba Gunnera manicata ale mogę się mylić, bo na tych zdjęciach jest jeszcze młoda. Dojrzała wygląda tak: http://bit.ly/YHr0Xv

  OdpowiedzUsuń
 2. Któraś z odmian Gunnera, bardzo popularna w IRL przy wszelkiego rodzaju oczkach wodnych i jeziorkach. Widziałem takie okazy gdzie liście miały 2m średnicy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapomniałem dopisać że u Pendragona kiedyś był poruszony temat tej rośliny ale widzę że zjawił się we własnej osobie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, akurat mam dyżur przy laptopie :)

   Usuń
 4. Faktycznie temat był! Tylko pamięć krótka....:-( Dzięki Piotr.
  Sprawa się wyjaśniła: Rabarbar olbrzymi!!!!!

  OdpowiedzUsuń